Wednesday, September 18, 2019

Na co możemy przeznaczyć kredyt gotówkowy

Coraz częściej sięgamy po pożyczki, dużym zainteresowaniem cieszą się te które mogą być przeznaczone na dowolny cel, należą do nich : pożyczka gotówkowa, limit odnawialny w koncie oraz karta kredytowa, wszystkie te produkty znajdziesz na kredytomania.eu. Zupełnie inaczej sprawa wygląda jeżeli chodzi o kredyt hipoteczny, samochodowy, na zakupy ratalne oraz konsolidacyjnym. Tych kredytów nie możemy wydać, na dowolny cel. Z reguły mówi już o tym sama nazwa kredytu jak w przypadku kredytu samochodowego wiemy że możemy przeznaczyć go na kupno auta, w przypadku kredytu hipotecznego musimy dokładnie poinformować bank o tym na co chcemy przeznaczyć pożyczone pieniądze.

Produkty finansowe jeżeli chodzi o cel możemy podzielić na dwa rodzaje.

Bez konkretnego celu

Pierwsza grupa to te, gdzie klienci nie mają żadnych ograniczeń przy wydawaniu gotówki. Należą do niej:

W przypadku produktów z pierwszej grupy nawet jeśli zostaniemy poproszeni o podanie celu, będzie to raczej pytanie grzecznościowe lub próba zebrania danych statystycznych. Ani w umowie, ani w konstrukcji tych produktów nie ma zapisu, który mówiłby o obostrzeniach dotyczących wydawania gotówki.

Po wypłacie gotówki lub udostępnieniu środków na koncie nikt nie będzie sprawdzał, jak i na co zostały przeznaczone. Musimy jednak pamiętać o tym, że banki mogą wprowadzać pośrednie ograniczenia, które będą miały na celu skłonić klienta do prawidłowego korzystania z produktu. Mogą to być np. wysokie prowizje za wypłaty gotówki kartą kredytową z bankomatu czy naliczanie odsetek niezwłocznie po jej wykonaniu.

Na konkretny cel

W drugiej grupie znajdują się produkty przeznaczone na konkretny cel. Należą do niej:

W każdym z tych przypadków bank będzie wymagał od nas potwierdzenia, na co wydajemy pieniądze zgodnie z deklaracjami. W wielu przypadkach kredytobiorca nie zobaczy nawet pieniędzy – ani nie wpłyną na jego konto, ani nie zostaną wypłacone w gotówce. Sam mechanizm przekazania środków wykluczy wydanie ich na inny cel niż zadeklarowany we wniosku.

Środki uzyskane z kredytu konsolidacyjnego zostaną przelane bezpośrednio na rachunki w bankach, w których mieliśmy zadłużenie. Podobnie przy kredycie samochodowym czy ratalnym – bank będzie obecny przy dokonywaniu zakupu.

W przypadku kredytu hipotecznego sytuacja jest trochę bardziej złożona. W większości przypadkach również możemy nie zobaczyć pieniędzy, trafią one bezpośrednio na konto dewelopera lub właściciela sprzedawanego mieszkania. Możliwa jest jednak większa swoboda ze strony banku umożliwiając klientowi dysponowanie środkami, np. gdy budujemy dom.