Monday, May 8, 2017

Wiarygodność kredytobiorcy, a dostęp do kredytów gotówkowych?

Ocena wiarygodności kredytobiorcy przed podpisaniem umowy kredytowej to podstawa funkcjonowania banków detalicznych, a także niektórych parabanków. Akurat sektor pozabankowy jest bardziej liberalny w kwestiach udzielania pożyczek krótkoterminowych niż banki detaliczne. Wynika to z uwarunkowań prawa bankowego, ustawy o kredycie konsumenckim i rozporządzeń Komisji Nadzoru Finansowego. Na czym w ogóle polega wiarygodność kredytobiorcy?

Dlaczego warto spłacać wszystkie zobowiązania terminowo?

Jeżeli nie spłacasz zobowiązania terminowo lub z mocno odroczonym terminem, wtedy wchodzisz do rejestru nierzetelnych dłużników. Historia kredytowa jest pogorszona nie tylko po braku spłaty zwykłych pożyczek, ale też przez nieuregulowane rachunki za prąd, za wodę, za mandaty, alimenty i inne grupy zobowiązań występujące w nowoczesnej gospodarce. Banki detaliczne oraz parabanki posługują się standardowo bazami Biura Informacji Kredytowej, a także bazami w Biurze Informacji Gospodarczej. Dzięki wskazanym rejestrom ocenia się kredytobiorcę pod względem wiarygodności. A, co jeżeli w ogóle nie zaciągałeś kredytów gotówkowych, ale uważasz się za uczciwego klienta? Z dużym prawdopodobieństwem otrzymasz pożyczkę, jednak na nieco wyższy procent, do tego odpowiednio zabezpieczoną. Ludzie bez zdolności kredytowej lub mocno zadłużeni też otrzymują pożyczki. Wtedy zabezpieczają je majątkiem trwałym, głównie nieruchomościami lub kierują się w stronę parabanków, mocno liberalnych. Niektóre parabanki internetowe analizują sytuację kredytobiorcy indywidualnie, szczególnie przy większych kwotach pożyczek gotówkowych. W parabankach budujesz historię spłaty na indywidualnym koncie. Otrzymujesz w pewnym sensie czystą kartę w instytucjach pozabankowych.

Wiarygodność gwarantuje dostęp do coraz większych pożyczek, nie tylko gotówkowych

Wiarygodność to podstawa na rynku kredytowym. Jeżeli myślisz o zaciągnięciu poważnego kredytu hipotecznego lub zobowiązań na potrzeby rozwoju przedsiębiorstwa lepiej spłacaj wszystkie zobowiązania terminowo, zwróć uwagę na niespłacone karty kredytowe, czy inne limity na rachunku osobistym. Wszystkie rodzaje pożyczek wpływają na kształtowanie wiarygodności kredytobiorcy.