Wednesday, February 12, 2020

Kredyty samochodowe - co i jak ?

Kredyty samochodowe, jak sama nazwa wskazuje są zaciągane na potrzeby kupna samochodu. Chodzi o dowolny typ samochodu – zarówno w celach prywatnych, jak i firmowych. Może to być samochód osobowy, bądź też dostawczy, a nawet duża ciężarówka z naczepą. Podstawową zasadą w powyższym przypadku jest ocena zdolności kredytowej danej osoby oraz wysokość kredytu. Warto pamiętać, że kredyty samochodowe posiadają niskie oprocentowanie, co oznacza, że kredyty samochodowe są “tanie” – ich koszt nie jest wysoki. Ma to miejsce w szczególności w przypadku, gdy na przykład wpłacamy na poczet kredytu 30% lub 50% wartości auta. W takim przypadku rata kredytu oraz jego koszt są jeszcze mniejsze. Warunki kredytu są proste, zaciągamy kwotę jaką potrzebujemy na kupno samochodu i następnie spłacamy całość w ratach. Kredyt może być zaciągnięty na trzy, pięć lub więcej lat. Zazwyczaj zdarza się jednak, ze kredyt samochodowy trwa od trzech do pięciu lat.

Kredyty samochodowe, a ubezpieczenie

Część samochodów – szczególnie nowych wymaga dodatkowego ubezpieczenia takiego jak Auto Casco i NNW. Zabezpiecza to kredytodawcę przed nieprzewidzianymi wypadkami, które mogłyby się skończyć całkowitą kasacją samochodu. W takim przypadku szkoda jest pokrywana z AC. Stanowi to bardzo ważną kwestię, ponieważ klient mógłby po zniszczeniu samochodu z własnej winy, odmówić dalszego spłacania rat, ponieważ samochodu jako tako by nie miał i mógłby stwierdzić, że umowa już go nie obowiązuje. W przypadku dodatkowego AC i NNW, bank oraz klient są chronieni przez firmę ubezpieczeniową, która pobiera za to tylko jedną opłatę rocznie (kwota jest tym wyższa im wyższa jest wartość samochodu). Warto pamiętać o powyższych kwestiach przed kupnem samochodu, ponieważ doświadczenie mówi, że samochody szczególnie nowe (z salonu) to nie tylko sam koszt kredytu, ale również wiele innych kosztów, które później wychodzą w trakcie użytkowania samochodu.

Kredyty samochodowe - podsumowanie

Oczywiście warto pamiętać, że przy tego typu kredytach ważne są jego koszty oraz warunki jakie każdy bank oferuje. Najważniejszy jest koszt kredytu samochodowego. Odsetki powinny być jak najniższe, jednak w przeciwieństwie do kredytów gotówkowy (konsumpcyjnych), często oprocentowanie takiego kredytu wynosi niecałe 7%. W przypadku kredytów konsumpcyjnych w bankach oprocentowanie oscyluje zazwyczaj w granicach 10%. Nie mówiąc już o instytucjach parabankowych, gdzie to oprocentowanie jest znacznie wyższe. Podsumowując warto przed kupnem samochodu samemu sprawdzić (poprzez znajomych lub w internecie), jakie warunki oferuje każdy z banków. Tradycyjne banki, to najlepsza opcja z najmniejszym oprocentowaniem. Salony oraz komisy samochodowe posiadają zazwyczaj kontakt do jednego lub kilku banków, ale nie musi to oznaczać, że oferują one najlepsze warunki. Przed zakupem auta warto samemu sprawdzić, gdzie najlepiej wziąć kredyt samochodowy.