Wednesday, June 7, 2017

Kredyt gotówkowy dla seniora

Na rynku finansowym znajdziemy różne oferty kredytu gotówkowego. Chociaż większość z tych ofert jest przeznaczona dla młodych ludzi to nie powinniśmy zapominać o grupie seniorów, którzy potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki. Czy znajdzie się oferta specjalnie dla tej grupy konsumentów?

Co jest najważniejsze?

Kredyt gotówkowy jest niczym innym jak pożyczeniem pieniędzy w formie gotówki. Czym zatem różni się od pożyczki gotówkowej? Zdecydowanie kredyty gotówkowe są przeznaczone na większe sumy pieniędzy. Osoba, która bierze kredyt jest nazywana kredytobiorcą co oznacza, że otrzymuje ona pieniądze od kredytodawcy. Instytucjami, które udzielają kredytów gotówkowych są banki czy też kasy oszczędnościowo-kredytowe. Do przykładów kas należy chociażby SKOK, który ogłosił jakiś czas temu upadłość. O kredyt gotówkowy można się ubiegać za pomocą pośrednika finansowego. Jednak pobiera on prowizję, ale z nim rozlicza się bank a nie kredytobiorca. Większość informacji można znaleźć w przepisach prawa bankowego, które wypada po prostu znać.

Zdolność kredytowa emeryta

Jak liczymy zdolność kredytową? Wystarczy, że od kwoty comiesięcznych dochodów odejmiemy sumę stałych wydatków. W skład tych wydatków wchodzą: rachunki za prąd, gaz, światło, jedzenie i utrzymanie samochodu. Bank zawsze sprawdza swojego przyszłego kredytobiorcę za pomocą bazy BIK oraz Krajowym Rejestrze Długów. Biuro Informacji kredytowej działa jak taka mała baza danych, która zbiera informację o każdej osobie pod kątem otrzymanych kredytów i pożyczek. Z kolei Krajowy Rejestr Długów przechowuje informacje o osobach, które miały kiedykolwiek problem ze spłatą kredytu. Jest możliwe zaciągnięcie kredytu bez BIK, ale zupełnie na innych zasadach. Jednak takiego kredytu nie dostaniemy w banku. To jest jedyny wymóg, który różni banki od parabanków.

Co powinieneś wiedzieć

Sprawdź czy oprocentowanie pożyczki jest stałe. Banki często korzystają z naiwności seniorów. Niektóre z nich wprowadzają dodatkową kaucję, która ma na celu zabezpieczenie kredytu. Po spłaceniu kredytu pieniądze wracają do nas na konto. Dość ważną rzeczą jest przesunięcie terminu spłaty kredytu. Chodzi o to, że raty kredytu mogą być spłacone z minimalnym opóźnieniem. W przeciwnym przypadku odsetki mogą urosnąć do blisko 25 procent. Podsumowując – kredyt w banku bez BIK nie jest możliwy, ale poszczególne placówki starają się także patrzeć indywidualnie na każdego klienta. Jeśli zaległości są niewielkie są w stanie przymknąć na to oko. Wszystko też zależy od wieku emeryta. Powyżej 70 roku życia banki już nie są tak skłonne każdemu rozdawać kredyty w trosce o jego spłatę.