Friday, March 15, 2019

Przewaga konsumenta na rynku kredytów hipotecznych

Komisja Nadzoru Finansowego ze swoimi rekomendacjami, a także zaktualizowana ustawa o kredycie hipotecznym daje konsumentom nadzieję na dogodną obsługę kredytu hipotecznego. Jakie warunki udzielania kredytów hipotecznych warto uznać za pozytywne dla kredytobiorców?

Kredyty hipoteczne tylko w PLN

Jedna z najważniejszych zmian, która w 100% obowiązuje od 2019 to udzielanie kredytów hipotecznych wyłącznie w walucie uzyskiwanych dochodów. To wyklucza praktycznie zobowiązania w walutach obcych i promuje zadłużenie w PLN. Informacja jest korzystna, szczególnie dla mniej świadomych ekonomicznie kredytobiorców, którzy zazwyczaj tracili na podobnych praktykach spekulacyjnych. Komisja Nadzoru Finansowego wyjaśnia wskazany wątek szerzej w rekomendacji S. Kolejna kwestia dotyczy wydawania zobowiązującej decyzji kredytowej po złożeniu wniosku przez kredytobiorcę. Nie ma mowy o tym, aby bank nagle się rozmyślił z udzielenia kredytu hipotecznego na ustalonych wcześniej warunkach. Oczywiście do udzielenia kredytu hipotecznego w dalszym ciągu wymaga się pozytywnej zdolności kredytowej, na którą składa się regularny dochód, wiek, stan cywilny, liczba domowników na utrzymaniu, zatrudnienie w danej branży, ewentualne zaległości w spłacie dotychczasowych zobowiązań. Obowiązek informowania kredytobiorcy o decyzji kredytowej to duża nowość w ustawie o kredycie hipotecznym. Dzięki temu kredytobiorca posiada pewność, że otrzyma pieniądze na ustalonych warunkach. Nie trzeba obawiać się nagłego wycofania kredytodawcy. Większy komfort współpracy przekłada się na spore zaufanie do rynku kredytów hipotecznych.

Pośrednik w odpowiednim rejestrze – większe bezpieczeństwo

Kredytobiorca nie jest zmuszony do współpracy tylko z bankiem, ale również z pośrednikami, od niedawna zrzeszanymi w odpowiednich rejestrach zarządzanych przez Komisję Nadzoru Finansowego. Bez wpisu do rejestru agent kredytowy nie jest w stanie prowadzić działalności. Dochodzi do tego zestaw dobrych praktyk, egzaminy branżowe poszerzające kwalifikacje. Wykwalifikowany pośrednik posiada najczęściej wgląd do większej bazy ofert kredytów hipotecznych, a także własne grupy kredytowe, co umożliwia w dużym stopniu negocjowanie lepszych warunków spłaty.

Restrukturyzacja kredytów hipotecznych wpisana w widełki ustawowe

Przy ewentualnych problemach ze spłatą kredytu hipotecznego kredytobiorca otrzyma od banku plan restrukturyzacyjny, właściwie obligatoryjnie, zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym. Bank zaproponuje po analizie aktualnej sytuacji majątkowej wydłużenie okresu spłaty lub zawieszenie regulowania rat w zależności od preferencji konsumenta, wspólnych ustaleń. W krytycznym przypadku dochodzi oczywiście do sprzedaży nieruchomości. Ale ten proces trwa minimum 6 miesięcy. To okres najczęściej wystarczający do zrealizowania efektywnej transakcji. Konsument na rynku kredytów hipotecznych posiada naprawdę duże możliwości, a przy niskich stopach procentowych podpisanie umowy długoterminowej z bankiem staje się jeszcze bardziej opłacalne.

Tuesday, January 15, 2019

Oferty kredytów.

Kredyty gotówkowe w Getin Banku.

Getin Bank powstał poprzez połączenie Noble Banku S.A. z Getin Bankiem. Miało to miejsce w 2004 roku. Prezesem banku jest obecnie Artur Klimczak. Jest to jeden z bardziej znanych banków w Polsce jaki cieszy się dobrą opinią wśród klientów. W ofercie można znaleźć wiele różnych produktów bankowych. Oferta kredytu gotówkowego jaką można znaleźć w tym banku została przygotowana z myślą nie tylko o indywidualnych klientach jak też i o małych i średnich przedsiębiorstwach. Z oferty mogą w pełni korzystać również wspólnoty mieszkaniowe i większe korporacje. Obecnie szacuje się, że z oferty Getin Banku korzysta około półtora miliona klientów. Ilość oddziałów w Polsce jakie ma ten bank wynosi ponad pięćdziesiąt oddziałów. Kredyty gotówkowe jakie oferuje Getin Bank są bardzo przystępne i można je otrzymać na bardzo prostych zasadach. Oferta kredytu gotówkowego kierowana jest nie tylko do stałych klientów banku, ale również do tych zupełne nowych. Warto wiedzieć, że oferta jest dostępna również z możliwością wzięcia kredytu ze współmałżonkiem jak również z inną osobą mającą meldunek w innym miejscu niż kredytobiorca. Nie ma nawet konieczności założenia w banku konta, czy też wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Zakres kwot jakie udostępnia Getin Bank to przedział od 1 000 złotych do maksymalnie 200 000 złotych. Jest to kredyt przygotowany tylko dla osób pełnoletnich.

Przykłady kredytu gotówkowego w Getin Banku.

Dla przykładu sprawdźmy ile będzie nas kosztował w Getin Banku kredyt gotówkowy w wysokości 10 000 złotych z okresem kredytowania równym 48 miesięcy. Raty kredytu będą po około 274 złote. Całkowity koszt kredytu będzie wynosił około 3 000 złotych. Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania przy kredycie na 10 000 złotych będzie równa około 14,80% w skali roku. W przypadku kredytu na maksymalną kwotę 200 000 złotych z okresem kredytowania 120 miesięcy każda z rat będzie po około 2760 złotych. Koszt całkowity kredytu przekroczy 130 000 złotych, a tym samym RRSO będzie równe około 11,60% w skali roku. Kredyty gotówkowe jakie oferuje Getin Bank można dosyć łatwo otrzymać. Nie ma jakiś bardzo złożonych procedur przez jakie trzeba przejść ani też bank nie wymaga dostarczania wielu dokumentów. Każdy kto szuka kredytu gotówkowego w ofercie tego banku znajdzie taki jaki będzie dopasowany do jego potrzeb i możliwości. Trzeba liczyć się z tym, że jeżeli bierzemy kredyt gotówkowy, czy też każde inne zobowiązanie trzeba je będzie na czas oddać.